Dneska už patrně každý z nás zná nějakého kouče, nebo se už alespoň setkal s pojmem koučink. A dost možná nemáte s tímto pojmem spojené zrovna pozitivní asociace. To do značné míry chápu. Existuje množství lidí, kteří si udělali víkendový kurz koučinku, jmenovali se life případně business koučem a teď tyhle služby nabízí široké veřejnosti, často za nemalé hodinové sazby. To ale neznamená, že jsou takoví všichni a zdaleka ne ani většina. A když se koučink dělá dobře, může Vám v dobrém slova smyslu změnit život. Já jsem toho živým důkazem 😊
V roce 2018 jsem dokončila studium na vysoké škole, našla jsem si práci, ale potýkala jsem se s velkými problémy ve svém partnerském životě. Zároveň jsem byla poprvé ve svém životě v situaci, kdy před sebou nemám žádný plán. Do určité doby mi život „řídili“ rodiče a plán byl jasný: základka, střední – gympl jako máma s tátou, vysoká – stejný obor jako táta. Ale teď už žádný plán nebyl a zároveň jsem se ocitla před rozhodováním zda ve vztahu pokračovat a s kým.
A přesně v téhle době, když už jsem to se všemi svými kamarádkami u vína probrala, a kdy mi ani ony ani to víno nedokázaly pomoci se rozhodnout, jsem vyhledala pomoc koučky.
Koučink je v podstatě kladení otázek. Ano je to takhle jednoduché, ale má to svoje zásady a metody a v praxi to zase tak jednoduché není. Těžko se to popisuje, dokud si roli kouče nezkusíte 😊
Jde o to, že by Vám kouč nikdy neměl říct žádný soud ani radu, nebo dokonce Vás směřovat do toho, co máte dělat. A tím, že Vám „pouze“ klade otázky, si na svoji cestu přijdete sami.
Možná si říkáte: „Tak to nemusím nikam chodit, když si na to přijdu sám“.
Ale kolikrát Vám pomohlo najít řešení to, že jste to někomu povyprávěli a tím pádem se slyšeli nahlas a podívali se na to trochu z jiného úhlu?
Stalo se Vám někdy, že Vám někdo jednou otázkou, nad kterou jste se museli zamyslet, úplně změnil náhled na danou situaci?
Zkusím to přiblížit ještě jinak: Několikrát se mi stalo, že za mnou přišel klient s kupou problémů, co má. Pokud položím otázku co je to co by chtěl, odpověď zní většinou něco jako: „Mít klid.“ Nebo „Být šťastný.“ Většinou mu ale ještě nikdo nepoložil otázku: „A co to pro Vás znamená být šťastný?“ Klient už tak úplně vlastně neví. Musíme společně přijít na to (tedy klient, já jen pomáhám!), jaké má to jeho štěstí atributy a pak už je mnohem jednodušší najít způsob, jak toho dosáhnout. A tak vlastně tou jednou otázkou startujeme cestu k jeho šťastnějšímu životu.
Hodně jsem to teď zjednodušila. Dobrý kouč pracuje podle nějakého modelu, kromě kladení otázek také využívá i různé jiné techniky, které se musel naučit, a i samotné pokládání správných otázek v ten pravý čas je docela kumšt.
V neposlední řadě musí mít každý kouč bezbřehý respekt a zcela se odevzdat víře v to, že si každý klient – pokud bude chtít – na své řešení přijde sám a bude pro něj to nejlepší. Zkuste si to někdy, až za Vámi kamarádka přijde a bude Vám vypravovat nějaké svoje trable – jen ji vyslechnout, neříkat svoje řešení ani rady a jen se případně zeptat na otázku, která jí pomůže se nad tím zamyslet trochu jinak. Uvidíte, že to není tak jednoduché, jak se zdá. 😊
Kouč by měl samozřejmě projít kvalitním výcvikem a ne víkendovým kurzem. Větší důvěru v někom může budit třeba i mezinárodní certifikace. Certifikace a doložená školení ale podle mě nejsou to podstatné. Podstatné je, jak k tomu člověk přistupuje, proč to dělá a pak také kolik praxe za sebou má – ta ale nepadá z nebe a všichni někde začínáme.
A teď zpátky k mému příběhu výše (nebo jeho delší verzi). Koučink pro mě bylo něco, díky čemuž jsem se dokázala v životě nasměřovat, rozhodnout se, co dál a co mě postrčilo vykročit na celoživotní cestu sebepoznávání a seberozvoje. Postupem času na téhle cestě nacházím i jiné přístupy, které mě posouvají (jako je hypnóza, EFT a další…), ale v danou chvíli to bylo přesně to, co jsem potřebovala a je krásné v praxi pozorovat, jak teď můžu prostřednictvím koučinku pomáhat zase já.
Pokud byste se chtěli na svou cestu ke spokojenému životu vydat se mnou, dejte mi vědět 🙂 .