Velké WOW! – Rodinné konstelace 

V září 2022 jsem nastoupila do školy celostní a přírodní medicíny – Kamaté. O tom se možná rozepíšu v nějakém dalším článku. Dnes bych se ale chtěla sdílet své zážitky z minulého víkendu, kdy jsme se věnovali systemickým, my teda spíš konkrétně rodinným konstelacím. 

Na začátek bych chtěla říct, že článek píšu z pozice laika, který se s touto metodou setkal naživo úplně poprvé. Takže vše píšu čistě ze svého subjektivního pohledu účastníka. Chtěla jsem ale zprostředkovat svůj zážitek třeba pro ty, kteří uvažují, že by něco takového vyzkoušeli 🙂 .

Co to ale vlastně systemické konstelace jsou? Z mého pohledu se jedná o velmi účinnou formu terapie ve skupině. Pomocí konstelací se dají řešit problémy spojené s jakýmkoliv systémem – partnerstvím, přátelstvím, rodinou, pracovním kolektivem, ale jak nám naše lektorka sdělila také třeba celou společností nebo vesmírem a často taky problémy zdravotní. 

Napřed vede terapeut krátký rozhovor s klientem, který mu popíše svůj problém a jeho souvislosti. Následně si klient vybírá zástupce z řad ostatních účastníků, kteří hrají roli lidí, kterých se klientův problém týká. 

Uvedu ilustrativní příklad: Klient má problém v pracovním týmu, vybere z řad ostatních lidí, kteří se konstelačního sezení účastní zástupce svého šéfa a ostatních členů týmu a rozmístí je do prostoru, podle toho, jak to cítí. Pak už klient sám celou situaci jen sleduje a mezi zástupci probíhají interakce, které moderuje terapeut – konstelář. Takhle to může znít trochu složitě, ale v podstatě se jedná o to, že se klient dívá na problém jako na film, který si obsadí „herci“ z řad účastníků, a to aniž by jim popisoval, jací jsou lidé, kterých se situace týká ve skutečnosti. Divili byste se, ale „herci“ pak přesně ví, jak pocitově reagovat a intuitivně se chovají přesně tak, jak jejich role vyžaduje (jejich chování a energie koresponduje s tím, jací jsou účastníci problému v reálném životě). Klient si na úplném začátku určuje záměr, kterého má být pomocí konstelace dosaženo – např. porozumění situaci a nalezení řešení. 

Já sama jsem se přihlásila jako dobrovolník pro postavení rodinné konstelace. Mým tématem byly opakující se zdravotní problémy v ženských generacích. Můžete si říct, že jde o genetiku, já spíš věřím, že jde o stejné vzorce chování a hlavně přemýšlení.  

Napřed se mě terapeutka vyptala na několik věcí ohledně mé rodiny – jestli spolu rodiče žijí, jak jsou na tom jejich rodiče, kolik mám sourozenců atd. A potom už jsme šli na věc. Z účastníků kurzu jsem si měla vybrat někoho, kdo bude zastupovat mého tatínka, maminku, sestru a mě. Tyto lidi jsem intuitivně rozmístila do prostoru a pak už jsem celou situaci jen sledovala. A že se děly věci. Všichni se chovali přesně tak, jako by opravdu byli těmi osobami, které měli ztělesňovat. Nebudu popisovat jak se celá konstelace odehrála a jaké bylo rozuzlení z respektu k soukromí účastníků i mé rodiny, ale odnášela jsem si několik velkých AHA momentů ohledně toho jak se chovám já, jak to může působit na ostatní, jak situaci můžou vidět oni a co je může trápit… je to prostě jako byste se na svoji situaci mohli dívat jako na film – a najednou ji vidíte „zvenku“ jako pozorovatel a získáváte tak nad věcmi tolik potřebný nadhled. Silné emoce (často projevené pláčem) a uvědomění si odnášeli úplně všichni, kteří toho byli součástí, včetně diváků. Pro každého tam totiž bylo něco, co si z pozorování této konstelace měl odnést.

Jestli to vyřeší naše zdravotní problémy zatím nevím, protože tento článek píšu 2 dny po tomto zážitku, ale i kdyby ne musím říct, že to byl nezapomenutelný a neuvěřitelně silný zážitek pro mě i pro všechny, kdo v konstelaci hráli svoji roli.  

Takže pokud nad něčím takovým uvažujete, určitě běžte do toho! Pokud ale třeba pociťujete strach, když si představíte, že byste v konstelaci stáli, zcela určitě je tam pro vás nějaké téma k řešení 😊 ale nenuťte se do toho – je to hodně silná metoda, která rozhodně není pro každého. Pro každého kdo se jí ale rozhodne zúčastnit je však zcela jistě velmi silnou zkušeností, formou sebepoznání a získání nových pohledů na problém, který řeší. 

Kristýna Zámorská
Jsem průvodkyní lidí na cestě k sobě, svým cílům a šťastnějšímu životu. Skrze metody jako je koučink, EFT, meditace a další pomáhám pečovat o lidskou duši. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.